Soft skills – універсальні навички, потрібні не тільки для успіху в якійсь одній області, а для життя в цілому.
Є те, що необхідно завжди: вміння слухати, говорити і домовлятися. У базовому розумінні це знання як вести бесіду, аргументувати свою позицію, вибудовувати контраргументації, ставити правильні питання, давати зворотний зв’язок. Але є і більш цілеспрямовані комунікативні навички – наприклад, комунікації в продажах, управлінні, уміння вести переговори.
В IT важливими є такі персональні навики:
- Бути частиною команди – вливатися в колектив і знаходити спільну мову з колегами, зуміти заразитися спільною метою.
- Самоорганізація – вміння організувати свої робочі час, думки, дії.
- Відповідальність – за свою роботу, слова і вчинки.
- Проактивність – проявляти ініціативність, не затискатись в колі своїх прямих обов’язків, намагатися робити трохи більше, ніж входить в зону відповідальності. (Давати поради по загальному поліпшенню процесів роботи команди).
- Самостійність – бути впевненим у собі, не боятися брати на себе відповідальність і приймати рішення.
Справжній ІТ-шник – це людина з вогнем в очах, яка любить свою професію, кожен день отримує задоволення від своєї роботи, і хоче своєю справою змінювати цей світ на краще.
Як розвивати soft skills?
- Зробіть своє навчання і розвиток безперервним процесом: отримуйте новий досвід, знайомтеся з професіоналами, беріть на себе більш складні завдання, використовуйте нові інструменти в житті і, головне: робіть це постійно.
- Навчіться ефективно планувати та організовувати свій розвиток, використовуйте різні формати розвитку і навчання.
- Ставтеся до навколишнього інформації з цікавістю: вивчайте навколишні вас бізнес-процеси, постійно дізнавайтеся про нові тренди, цікавтеся досягненнями в ваших областях інтересів.
- Розвивайте навички поступово та фільтровано: вибирайте саме ті напрямки, які дійсно допоможуть вам досягти успіху у вашій роботі, навчанні або бізнесі.
- Візьміть собі за звичку читати літературу та інформаційні ресурси у вашій області щодня, постійно нарощуючи рівень експертизи. Нарощуйте її не тільки в професійних областях, але і в області персональної і особистої ефективності.
- Знайдіть людей, у яких ви хочете вчитися і з яких ви хотіли б брати приклад (як в особистісному, так і в професійному плані).
- Використовуйте можливості організацій альтернативної освіти у своєму місті максимально: відвідуйте корисні і цікаві для вас заходи: майстер-класи, тренінги, семінари. Заздалегідь визначайте їх якість і рівень спікерів.
У технологічному світі особливо важлива здатність вчитися новому і переучуватися, гнучкість і ефективність у вирішенні нестандартних завдань. З ними ми стикаємося щодня, але якогось спільного алгоритму життєві і робочі питання не підкоряються. Ось чому знання тільки технічних деталей не гарантує успішного вирішення поставлених завдань. Ось чому успішність в шкільній або університетській освіті не гарантує успішності в житті. Пам’ятайте, цікаві і допитливі люди, успішні, захоплюючі, уміють зачарувати та відкриті!
PS. На світлинах студенти курсу “Web development”