Оскільки сезон працевлаштувань повернувся, ми допоможемо вам пройти співбесіду.
Навик самопрезентації дуже важливий для сучасної людини.
Адже другий великий крок у процесі найму та отримання роботи – це саме співбесіда.
Доброю новиною є те, що ви вже довели, що є хорошим кандидатом. Сам факт того, що ви потрапили на співбесіду, свідчить про ваші вміння та досягнення. Ви маєте те, що шукає компанія.
Позиції для початківців, які в вперше шукають роботу, претендують на позиції:
- Trainee, тобто Стажер, який отримує символічну винагороду, схожу на стипендію.
- Junior – відповідно Розробник, працює над реальним проектом, має свого ментора, який допомагає з навчальним розвитком.
Враховуючи сучасну ситуацію, інтерв’ю може відбутись по телефону, або у Skype, Zoom, або ж, класично, вживу.
Етапи співбесіди.
- Нетехнічна частина інтерв’ю з HR (спеціалістом з відділу кардрів)
Розмова по вашому резюме, ваших проектах, досягненнях та особистих якостях. Якщо ми говоримо про інтерв’ю з рекрутером, то мова йде суто про оцінку Soft skills. HR-ру не сильно цікаві технічні деталі, він хоче оцінити ваші компетенції.
- Hard skills
На співбесіді завжди перевіряють рівень технічних знань, тобто hard skills:
Детально перевіряється глибина і обсяг технічних навичок, знань конкретних технологій, мов програмування, якими ви володієте. Ця оцінка може проводитися найрізноманітнішими способам, у вигляді технічного тестування, в тому числі постановкою завдань написання коду, логічними головоломками, груповими співбесідами, тестами на знання мов програмування.
Будьте готові до написання коду або виконання завдання
Це обов’язкова частина будь-якого технічного інтерв’ю.
Кращим способом перевірити обґрунтованість ваших знань буде застосування їх на практиці, наприклад вас можуть попросити написати якусь програму на дошці або аркуші паперу і детально пояснити порядок її роботи. Намагайтеся мислити логічно, переконайтеся, що ваша програма надійна. Якщо ви не можете зараз же згадати що-небудь з синтаксису або функцій – не панікуйте, це не настільки важливо. Головне показати глибокі знання в базових концепціях програмування, таких як умови і цикли.
Портфоліо з вашими проектами
Важливо, щоб всі проекти, над якими ви працювали, знаходили відображення в вашому резюме. Переконайтеся, що ті з них, які тісно пов’язані з профілем роботи, на яку ви претендуєте, знаходяться на початку списку. Будьте готові розповісти і показати свої проекти під час технічного інтерв’ю – це дасть вам багато очок.
З огляду на все це, спробуємо визначити пріоритети, на які вам варто звернути пильну увагу при підготовці до технічної частини співбесіди:
– Запитання з кращих практик, методів та підходів – як ви застосовуєте рішення проблем на практиці.
– Уміння будувати логічні абстракції – пропозиція побудувати діаграму класів, спроектувати структуру нескладної бази даних, проведені задля дальшого до неї запитів, розділити систему на рівні або модулі і так далі.
– Практичний досвід – речі, які не можна зрозуміти в теорії або завчити.
– Вміння швидко мислити, користуватися інтернетом.
– Уміння з’ясовувати вимоги – вам дають завдання, не до кінця зрозумілу, або ж спеціально має неоднозначне трактування, вимоги.
– Алгоритмічні завдання.
– З’ясування попереднього досвіду і ролі на проектах.
– Тестове завдання додому – якщо є сумніви або просто хочеться переконатися в досвіді кандидата і доречності його підходу до роботи – дають тестове завдання.
Ви, напевно, чули вислів Бенджаміна Франкліна: “Не вдаючись до підготовки, ви готуєтеся зазнати невдачі”. Ви також, напевно, чули вислів: “У вас є лише один шанс на перше враження” Стефані Перкінс.
Обидва – правдиві. Особливо, якщо мова йде про співбесіду. Але будуть інші співбесіди, якщо ця не піде добре.
Ми зібрали для вас найкращі поради як підготуватись та пройти співбесіду, щоб вас взяли на роботу.
- Підготуйтесь до співбесіди
Дуже важливою є підготовка до співбесіди. Дослідіть компанію. Зберіть всю необхідну інформацію та відгуки про компанію в інтернеті та від працівників, які в даній компанії працюють. Дізнайтеся якомога більше про компанію та роботу, на яку ви претендуєте. Інтернет спростив це завдання як ніколи. Проаналізуйте web-сайт компанії, соціальні медіа дадуть вам уявлення про культуру компанії. Сторінка компанії LinkedIn також дасть вам посилання на профілі співробітників, за допомогою яких ви зможете побачити, як люди в компанії описують свої робочі ролі.
Шукайте будь-які новини та прес-релізи компанії в Google, особливо останні.
DOU – тисячі співробітників використовують цю платформу для огляду компаній. Шукайте компанію і подивіться, що про неї скажуть теперішні та попередні співробітники. Ймовірно, ви побачите деякі речі, яких ви не знайдете на веб-сайті компанії чи в соціальних мережах.
Потренуйтесь до співбесіди з другом, репетируючи відповіді на поширені запитання та готуючи власні запитання та отримайте відгук про свої відповіді.
Зберіть друковані копії резюме, список літератури, а також блокнот та ручку, щоб взяти з собою.
Ваше резюме – це важливий документ для інтерв’ю. Менеджер з найму використовуватиме його для своїх запитань. Ваше резюме представляє ваш кар’єрний шлях, тож ви повинні бути готові пояснити свої кроки, а також навички, якими володієте. Роздрукуйте копії резюме та уважно прочитайте, щоб закарбувати їх у своїй пам’яті.
Обов’язково запитайте, чи буде проводитися перевірка кваліфікації чи тестування.
- Опрацюйте найпоширеніші запитання на співбесіді.
За все життя вам, мабуть, доведеться готуватися до багатьох співбесід. Кожне інтерв’ю різне, тому що кожна робота та кожен інтерв’юер різні. 75% запитань будуть стосуватись вашого досвіду та цінності, яку ви зможете принести на роботі.
Але є кілька питань інтерв’ю, які рідко змінюються на співбесіді та є найбільш ймовірними:
- Опишіть себе, що ви вмієте.
- Які ваші сильні сторони?
- Які ваші слабкі сторони?
- Чому ми повинні найняти вас?
- Де ви бачите себе через п’ять років? Десять років?
- Чому ви зацікавлені у роботі на компанію?
- Які ваші вимоги до зарплати?
- Що вас мотивує?
- Що ви можете запропонувати нам, а хтось інший не може?
- Розкажіть про досягнення, якими найбільше пишаєтесь?
- Чому ви хочете працювати у нас?
- Чому ви хочете звільнитися з поточного місця роботи?
Запишіть загальні запитання і придумайте відповіді
Та вам обов’язково розкажуть що потрібно компанії.
Чесність і відкритість
Чесність і відкритість стають дедалі важливішою рисою в сучасному світі. Якщо запитують про ваші слабкі сторони, то справді намагаюся з’ясувати, наскільки відкритими і самоаналізованими ви є.
Розповідь про себе
Це має бути огляд на високому рівні того, що ви зробили за свою кар’єру і куди хочете піти – і не завадить згадати кілька речей, які ви любите робити у вільний час, щоб додати кольору вашій розповіді.
Подумайте, чим ви як людина відрізняєтеся від своїх колег і знайомих, чим ви унікальні, які ваші особисті якості допомагають вам у роботі. Можна пройти простий психологічний тест, опитувальник, який дасть хороші підказки і допоможе акцентувати увагу на своїх сильних сторонах.
Досвід роботи
Про досвід: в яких компаніях і на яких проектах працювали, які технології використовували, які завдання виконували. Зазвичай інтерв’юери хочуть почути як розвивалася ваша кар’єра, які (на ваш погляд) ваші головні досягнення, зона відповідальності і роль в команді на поточному проекті, а також ваші очікування від нової компанії і посади. Зосередьтеся на цілях, які виконувалися, виклики, які були вирішені. Відповіді охарактеризують вас як лідера або виконавця.
Покажіть на інтерв’ю, що у вас є досвід для виконання даної роботи. Розкажіть про відповідні справи, які ви зробили, та результати вашої роботи. Поясніть, що ваш успіх у попередньому проекті дозволить вам успішно зробити щось інше для нової компанії. Доведіть свою цінність.
Вміння працювати з іншими
Вміння працювати в команді – одна з якостей, яку працедавці бажають найбільше. Інтерв’юер хоче почути, як ви працювали в команді в минулому і як ваша команда досягла успіху. Поясніть, якою була ваша роль у команді та як ви сприяли успіху команди. Компанії хочуть створити команди, які можуть управляти собою та приносити високі результати.
Мотивація до розвитку та навчання
Поговоріть про свою готовність продовжувати дізнаватися більше про свою галузь. Скажіть їм, що ви постійно читаєте статті про галузеві тенденції. Будьте конкретні, посилаючись на публікації, які ви читаєте, або на блоги, за якими ви стежите. Поясніть, як ваша мотивація допомогла вам у минулому і як вона допоможе вам у конкретних речах, пов’язаних з цією новою посадою.
Ви – цінний кандидат для конкретної позиції
Найголовніша мета вашої співбесіди – продемонструвати, як ви принесете користь компанії (а не навпаки). Не забувайте цю важливу відмінність у своєму інтерв’ю. Поясніть роботодавцям, як ви виконували попередні проекти або попередню роботу. Та які ідеї, на вашу думку, працюють добре. Надзвичайно важливо довести, що ви можете допомогти компанії.
Ви ніколи, ніколи не повинні негативно ставитися до своїх нинішніх або минулих роботодавців. Вам нічого не виграти, якщо ви негативні, і це лише погіршує вашу презентацію. Так само, як кажуть, «краса в очах того, хто спостерігає», це теж існує між компаніями та працівниками.
- Підготуйте кілька власних запитань
Співбесіда – це діалог. Ви маєте можливість задати кілька власних запитань.
Ця частина інтерв’ю може зламати все. Подумайте добре, про що запитати. Ваші запитання повинні свідчити про ваш інтерес до професійної ролі та про компанію.
Ось кілька запитань, які можуть допомогти вам:
- Не могли б ви розповісти мені більше про повсякденні обов’язки посади?
- Які види розвитку, самонавчання або тренінгів доступні працівникам?
- З якими проблемами стикаєтесь у процесі роботи?
- Як ви вимірюєте та переглядаєте результати?
- Чи є можливість підвищення в майбутньому?
- Які характеристики, на вашу думку, потрібні для успіху на цій посаді?
Ось кілька запитань, яких слід уникати:
- Чим займається ваша компанія?
- Скільки годин мені доведеться працювати щотижня?
- Чи можу я працювати вдома?
- Скільки мені заплатять?
- Коли я можу забронювати час відпустки?
- Я отримаю роботу?
Оцінюючи ваші відповіді, представники компанії будуть шукати наступне:
Зовнішній вигляд – Наскільки добре ви одягнені? Ви одягнені розумно та професійно таким чином, щоб це відповідало культурі компанії?
Мова тіла та жести – Ви викликаєте повагу і продукуєте атмосферу успіху, чи ви більш замкнуті в собі?
Дослідження показують, що на мову тіла припадає від 50% до 70% усього спілкування. Ваша міміка, жести та постава скажуть менеджеру з найму багато про вас як про людину. Багато компаній віддають перевагу унікальності та добрим особистостям.
Довіра – Ви демонструєте впевненість, що ви кваліфіковані для конкретної позиції і здатні впоратися з проблемами та відповідальністю? Найкращий спосіб бути справжнім – просто бути правдивим.
Не забувайте бути доброзичливими і намагатися відчувати фізичну розслабленість. Ви маєте справу з хорошими, доброзичливими людьми. Мова тіла – це половина людського спілкування. Посміхніться, стверджуйте – киваючи.
Вкінці подякуйте за те, що інтерв’юери відповіли на ваші запитання. І обов’язково додайте: «Що із задоволенням приймете цю роботу, якщо її вам запропонують»
Пам’ятайте, що співбесіда – це не допит, це розмова, щоб з’ясувати, чи підходите ви один одному. Ви повинні також взяти інтерв’ю у представників компанії та з’ясувати, чи підходить вам робота, як і вони.
Що робити після співбесіди?
Ви вийшли зі співбесіди і вам стало легше. Все відбулось добре, але ви не знаєте, чи ви отримали роботу. Ось що робити далі.
Проаналізуйте та оцініть співбесіду
Підсумуйте, як пройшло інтерв’ю. Запишіть запитання, які вам задали та ваші відповіді. Це буде корисним матеріалом, на які слід звернути увагу, якщо буде подальша співбесіда. Це також допоможе вам визначити все, що ви пропустили або хотіли б сказати, щоб покращитись у майбутніх співбесідах.
Подальші дії
Зверніться до менеджера з найму електронною поштою якомога швидше, в ідеалі того ж дня. Це допоможе вам зняти тривогу і справить гарне враження. Подякуйте менеджеру з найму за час та можливість і торкніться наступних пунктів:
Нагадайте про себе унікальними фразами, які прозвучали від вас на інтерв’ю, що закцентувало на вас увагу.
Чому ви вважаєте, що підходите для компанії ? Повторіть, як ваші навички та інтереси роблять вас потрібними для конкретної посади.
Будь-яка інформація може зміцнити вашу співбесіду – наприклад, посилання чи зразок роботи, яка стосується проблеми, з якою бореться компанія.
Пам’ятайте, що немає ідеальних компаній і людей, є лише вакансії і кандидати, які підходять один одному.